Sidste nyt

Kennel Rosefield Gundog

F.T. Labrador

10/8 2019

Stort tillykke til Finn Vendelbo og Rosefield Gibson med udmærkelsen i åben klasse Workingtest ved Billund

10/8 2019

Fortshire Fay (Berdie) Fik en 1. præmie  begynder klasse i DRK Fussingsø

3/8 2019

Milton blev 3 vinder på workingtesten Ålholm gods i roer

7/7

Stort tillykke til Thomas Jensen og Rosefield Jack med en bestået i begynder klasse

på Woorking testen i Hadsund, nordjylland

28/6

Milton var på vinder klasse working test på Gråheden ved Billund og blev 1. vinder :-)

12/5 2019

Et kæmpe tillykke her fra til Uffe Christensen og Rosefield Gundog Pedro med 1. vinderen, vinder klasse working testen på Giesegaard og der med titlen Dansk Testmester 

12/5 2019

Milton har været på workingtest vinder klasse på Giesegaard hvor han fik en flot 4. vinder 

4/5 2019

Gabi og Barbour har været på workingtest Åben klasse i Hvalsø begge fik en bestået

20/4 2019

Glenbriar Barbour og Rosefield Gundog Gabi var til apporterings prøve ved Munke Bjergby på Sjælland

og bestod begge to 

31/3 2019

Glenbriar Barbour var på åben klasse B prøve på fyn hvor han fik en flot første præmie

9/12

Milton fik en Udmærkelse på vinder klasse prøven på Bavelse Gods efter et par dårlige apporteringer arbejdet han sig lige så stille op, så meget tilfreds med at han er kommet i gang :-)

9/11

Jeg var i dag på vinder A- prøve i DRK på Glorup Gods et fantatisk flot sted på Fyn

Mike vandt prøven og blev der med Dansk Jagtchampion da det var hans 3. første vinder med certifikat

Stort tillykke til de øvrige præmieret

22/10

Vi ønsker stort tillykke til Uffe Christensen og Rosefield Pedro med 2. vinder på Brahetrolleborg Gods

21/10

Mike fik en udmærkelse på vinder klasse markprøven Pandebjerg Gods

17/10

Vi ønsker Uffe Christensen og Rosefield Pedro stort tillykke med 3 vinder på Ravnholt Gods

1/10

Super start på markprøve sæsonen, Mike startet med at få en første vinder på Pandebjerg Gods og da det er Mike`s anden første vinder ud løste det titlen Dansk Field Trial Champions :-)

26/9

Gabi har være på sin anden B prøve begynder klasse ved Birkesø Midjylland, og her gik det meget

bedre :-) hun fik en flot 1 Præmie

20/9

Vi ønsker stort tillykke til Birgitte Groes Højer og Rosefield Gundog De Marley med Udmærkelse

på Åben Klasse working test ved Skælskør og ikke nok med det blev hun også bedste hund :-)

25/6

Stort tillykke til Morgens Holst Nielsen og Rosefield Gundog Frodo med bestået apporteringsprøve

på Østergaard ved Hedensted

18/6

Mike er i dag blevet Dansk Brugs Champion da han har bestået Kvalifikationsprøven

9/6

Milton var på C-prøve på Flellerup strand den 9/6 hvor han han blev 2. Vinder i vinder klasse

1/6

Barbour og Gabi har være på deres første B prøve i begynder klasse, Barbour fik en 1. præmie og Gabi måtte nøjes med en 3 præmie da hun blev noget usikke over alle de mennesker Dommer/kaster/skytte :-)

27/5

Stort tillykke til Birgitte Groes Højer og Rosefield Gundog De Marley med bestået Apporteringsprøve i Dons

Og samtidig dagend bedste hund :-)

26/5

Mike blev i dag 1. vinder med certifikat på B prøven på Finderup Øvelsesterræn

13/5

Stort tillykke til Uffe Christensen og Rosefield Gundog Pedro med 1. Vinder på workingtest i Vinder klasse på Holtensholm

21/4

Stort Tillykke til Jan Wackerhausen og Rosefield Gundog Gibson med bestået brugsprøven

og oven i købet dagens bedste hund

2/2 2018

Vi måtte igår tage afsked med DK FTCH DK TM MPM 2011 Timberline Lee af Rosefield, vi tog egentlig bare til dyrlæge med noget øje betændelse som vi ikke lige kunne få has på, selvfølgelig velviden om Lee var blevet noget ringere de sidste dage.

Dyrlægen undersøgte Lee, hvorefter han sagde, det rigtige, nok var at tage afsked med Lee nu,

da hun nok kun havde 2 til 4 uger igen.

En hård men rigtig beslutning, Lee har haft 12 rigtige gode år.

Stort tak til Finn, Østergaard Dyrehospital for at hjælpe os med den helt rigtige beslutning

”Lee du vil blive savnet”

7/1 2018

Mike blev i dag 1. vinder med certifikat på A prøven på Ormstrup

1/11

Vi Ønsker Stort tillykke til Uffe Christensen og Rosefield Pedro med 1. vinder på vinder klasse markprøve  Brahtrolleborg Gods den 1/11

20/10

Mike har være på vinder A prøve i Dansk Retriver klub i Bredebro og blev første vinder :-)

15/10

Mike Bliv i dag 2. vinder på vinder klasse prøven på Søllestedgaard Gods en rigtig god trampe prøve i roer

14/10

Milton var i dag på Åben A prøve I DRK på Toftegaard i ST. Vildmose hvor han fik en 1. Præmie

7/10

Studerbaker Bonneville (Mike) bliv i dag første vinder på vinder klasse markprøven på Gavnø Gods

Han var den enste der gennem førte prøven

4/10

Studerbaker Bonneville (Mike) fik en udmærkelse på vinder klasse markprøven Vennerlund Gods

24/9

Milton har i dag fået en udmærkelse i åben klasse markprøve på Tornholm gods

17/9

Mike og jeg var til Workingtest for hold i DRK , jeg var sammen med Suzanne Hoffmann og Brian Rasmussen, og det må siges at  det var en fin sammen sætning da vi blev 1. vinder af hold Wt

Mike blev samlet nr. 6 af de 63 hunde der var med

27/8

Studebaker Bonneville (Mike) bliv i dag første vinder på Workingtesten på Valdemarskilde, da det var Mike`s 2. 1 vinder blev han samtidig Dansk Test Mester. det var i øverigt samme sted at han vandt første gang for nøjagtig 1 år siden.

Mike har været på 4 Workingtest i år og fået en 1,2 og 3 vinder så har har være meget stabil i test sæsonen,

så det bliver spænden til efteråret :-)

12/8

Milton fik i dag udmærkelse i Åben kl. Workingtest i Søby

21/7

Stort tillykke til Niels Stougaard og Rosefield Easy med bestået brugsprøve, med 40 point

3/6

Vi har den 29/5 måtte sige farvel til Harry, Harry løb med stor fart ind i en stolpe og fik en kaftig hofte skred som ikke var til at rede, vi kunne ikke se på at Harry skulle gå i snor resten af hans liv samt evt. være på smerte stillinden

"Harry du vil blive savnet"

6/5

Milton fik 1 præmie Åben Klasse B i Kulsø

17/4

Milton fik 1. præmie i begynder klasse B prøve på Mejlgaard, han blev desuden dommerens bedste hund :-)

1/4

Mike blev 2. vinder på Workingtesten Petersminde/ ved Odder

19/3

Stort tillykke til Aage Buhl og Rosefield Sigga med bestået apporteringsprøve på Palstrup Gods

Milton Bestod også apporteringsprøven

og samme dag fik Mike en 3 vinder i vinder klasse

18/3

Stort Tillykke til Karina Jensen og Amy(Rosefield Cleo) med bestået brugsprøve

21/11

Markprøvemesterskabet 2016

Efter en svingene markprøve sæson 2016, endte året rigtig godt da Mike blev 3. vinder til årets markprøvemesterskab

et resultat jeg er rigtig glad for, det giver stort håb til næste markprøve sæson :-)

18/10

Stort tillykke til Rosefield Pasja og Gunner Jensen med bestået Åben klasse markprøve i Brande

24/9

Stort tillykke til Rosefield Gundog Troja og Lars Holck med bestået åben klasse markprøve på Nr. Holmgaard

9/9

Vi ønsker Rosefield Gundog Pedro og Uffe Christensen stors tillykke med udmærkelsen på åben klasse markprøve  ved glamsbjerg

7/9

Vi ønsker Rosefield Gundog Pasja og Gunner Jensen stort tillykke med udmærkelsen åben klasse test i Hasselager

28/8

Studerbaker Bonneville af Rosefield blev 1. vinder på Workingtesten i roer på Valdemarskilde Godt

 13/8

Mike og Marci har været på B-prøve i DRK, Marci i begynder klasse og Mike i Åben Kasse og de fik begge første præmie i hver deres klasse :-)

26/6

Vi ønsker stort tillykke til Rosefield gundog Pedro og Uffe Christensen med 2. vinder på Workingtest vinder klasse

25/6

Mike var på Mock Trial åben klasse DRK på gylling næs og blev 1. vinder :-)

24/4

Vi ønsker Rosefield Pedro og Uffe Christensen stort tillykke med udmærkelsen i åben kl. workingtest ved søby

22/4

Mike var i begynder klasse på B prøve Majlgaard i dansk retriever klub

hvor han fik en 1 præmie og blev samtidig dommeren bedste hund

10/4

Vi ønsker Rosefield Troja og Lars Holck stort tillykke med udmærkelsen i åben kl Workingtest i Kastrup Storeskov

23/1

Vi holder hvalpe dag for C-kuldet den 20/2 kl. 14,00

14/11

Fame fik en udmærkelse i åben kl. markprøven på Højgaard, samtidig vil vi ønske stort tillykke til Lars Holck og Rosefield Kappa som også fik udmærkelse.

Så er årets mål så godt og vel nået, de 3 unge Fame , Merci og Mike

er alle kommet i gennem: brugsprøven(DRK) apporterings prøven, åben kl. workingtest samt nu åben kl. markprøve


18/9

Marci fik en udmærkelse i åben klasse markprøve på Fyrendal

12/9

Fame fik en udmærkelse på åben klasse workingtest i Nørbæk

11/9

Mike fik en udmærkelse på åben klasse markprøve i Glamsbjerg

21/8

Vi ønsker stort tillykke til Flemmimg Overgaard og Rosefield Louis samt Gunner Jensen og Rosefield Pasja

med Bestået Apporteringsprøve i Elmelundskoven på Fyn

13/6

Vi ønsker stort tillykke til Carsten Juncher Høeg og Rosefield Patrick med bestået apporteringsprøve i

Hønning Plantage

7/6

Merci og Mike fik begge udmærkelse i åben klasse på Fyn, Vi vil også ønske Ulla Lindner stor tillykke med Rosefield Heaven af Bradfield`s som blev 4. vinder i vinder kl.

31/5

Vi ønsker stort tillykke til Rosefield Gundog Pedro og Uffe Christensen med bestået apporteringsprøve

!0/5

Harry fik en udmærkelse på vinder klasse workingtest i søby v/ Herning

samtidig vil jeg ønske stort tillykke til Danny og Annika med 1. og 2. vinder

2/5

Super  dag i Holstebro i dag 3 gange Bestået apporterings prøve, Mike. Merci og Fame.

Stort tillykke til Lars Holck og Rosefield Troja også bestået

16/3

Vi måtte i dag sige farvel til Jason, efter et langt og godt liv, Jason var faldet meget af på den, den sidst tid, med alt det han har givet os, bestemte vi, at vi også ville give ham en værdig afslutning på livet, bestemt ikke en nem beslutning.

Vi vil altid mindes Jason og alt det han har givet os.


10/11

Cynhinfa Leo af Tullamore blev 2. vinder på vinder kl. markprøven på Møllerup gods

18/10

Studerbaker accord (Harry) af Rosefield, blev i dag 1. vinder på markprøven Møllerup gods,

da det var Harry`s 2. 1 vinder udløste det titlen DK FTCH

Harry er i en alder af kun 3½ år både Dansk Working Test Mester og Dansk Field trial Champ


Før 1 oktober klik her